Як отримати статус батько-одинак, відстрочку від мобілізації та право на виїзд з України
Статус батько-одинак у сфері останніх подій для багатьох став виглядати дуже заманливо, оскільки, отримуючи його, Ви отримуєте 100% відстрочку від мобілізації та право на вільний виїзд за кордон у будь-який час.
статус батька одинак мають ті чоловіки, які самостійно виховують дитину. А це означає, що мати в житті дитини відсутня.
Цей статус може підтверджуватися свідоцтвом про смерть матері або рішенням суду про визнання її безвісністю зниклою.
Також він може підтвердити рішення суду про відшкодування батьківських прав.
Але що робити, якщо ні того, ні іншого немає. А оформлення батьківських прав не завжди можливо, і це складний і тривалий процес, який може тривати рік або два, і для нього мають бути дуже вагомі основи.
І цей вихід став особливо популярним під час війни.
Це звернення до суду із заявою про встановлення факту, що батько самостійно виховує дитину без будь-якої допомоги чи участі матері.
І суд приймає рішення про встановлення цього факту, яке набрало законної сили, теж підстави, щоб Ви вважалися батьком одинаком.
Плюси цього варіанту звернення до суду з таким видом заяви в тому, що ці заяви суди, як правило, розглядають швидко, в особливому вигляді провадження. І у вас за наявністю вагомих доказів і на основі цього судовий процес результат можна завершити за 2-3 місяці.
Як підтвердити те, що Ви батько одинак, через суд
Звертаємося до суду із заявою про встановлення факту, що батько самостійно виховує дитину без будь-якої допомоги чи участі матері.
Насамперед Вам необхідно піти до органу опіки та піклування або до Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) за місцем Вашої реєстрації з дитиною. Я кажу, що мені потрібен акт обстеження умов проживання Вас із дитиною для того, щоб підтвердити, що Ви проживаєте з дитиною удвох, без матері. Це перший крок.
Вони виїжджають, описують в актах, в яких умовах проживає дитина, хто проживає з нею, в яких стосунках вони перебувають. Але далекосяжних висновків вони не роблять. Вони зазвичай пишуть щось на кшталт, що на момент обстеження дитина перебувала у квартирі з батьком. Індивідуальні матері за місцем проживання не було.
Далі вже залежно від Вашої конкретної ситуації, робіть запити до садочків, шкіл, поліклінік про те, з ким вони бачили дитину, хто веде дитину до школи, садочка, на огляд лікаря, на щеплення, хто разом із дитиною відвідує батьківські збори. Якщо вони й справді матері ніколи не порад із дитиною не бачили, то вони безсумнівно беруть участь, що батьківські збори відвідував батька, з учителем спілкувався батько, на щеплення дитини приводив батька тощо.
Додатково збираєте свідчення свідків про те, що вони не бачили матері поруч із дитиною вже дуже давно і що весь час поруч із нею перебуває батько. Краще, щоб у ролі свідків не виступали прямі родичі. Добре, коли це сусіди, колеги по роботі, просто сторонні знайомі.
Ну і звісно ж, якщо у Вас є рішення суду про розлучення з дружиною або про визначення місця проживання дитини з Вами, то їх теж обов'язково додайте. Їх наявність не є чимось обов'язковим. Але це дуже вітається.
Зацікавленою особою в цій заяві вкажіть орган місцевої влади за місцем проживання з дитиною та матір'ю дитини.