Відкриття салону краси: юридичні нюанси

Відкриття салону краси: юридичні нюанси

Відкриття салону краси – це не тільки захоплюючий бізнес-проект, але й доволі серйозний юридичний крок, що вимагає уваги до багатьох аспектів. Від обрання найбільш вигідної форми ведення бізнесу до правильного оформлення документів з працівниками, кожен етап має свої нюанси, які необхідно враховувати. У цій статті ми розглянемо основні юридичні вимоги, яких слід дотримуватись при відкритті салону краси, щоб уникнути можливих проблем з контролюючими органами і забезпечити успішний старт та ведення вашого бізнесу.

Відкриваємо салон краси: обираємо форму ведення бізнесу

Найпоширенішими формами ведення бізнесу є реєстрація фізичною особою-підприємцем (ФОП) або створення юридичної особи – Товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ).

Однак ми дотримуємось думки, що найоптимальнішою та найбільш вигідною формою ведення бізнесу для салону краси є реєстрація ФОП, а не ТОВ з ряду причин:

  1. Спрощена процедура реєстрації та ведення бізнесу

Реєстрація ФОП є простішою та швидшою у порівнянні з реєстрацією ТОВ. Процес реєстрації ФОП зазвичай займає менше часу і вимагає мінімального пакету документів. Ведення бухгалтерії для ФОП також менш складне, оскільки ФОП має простіші вимоги до бухгалтерського обліку та звітності, що є суттєвим плюсом під час здійснення підприємницької діяльності.

  1. Податкові переваги

ФОП може обрати спрощену систему оподаткування, що передбачає фіксовані ставки єдиного податку залежно від групи (до прикладу, 1-а або 2-а група). В більшості випадків, ставки податків для ФОП нижчі, ніж для ТОВ. Це може бути особливо вигідно для невеликих салонів краси з невеликим обсягом доходу.

  1. Менше бюрократії

ФОП має простішу систему звітності, що включає подачу декларацій про доходи один раз на рік (або щоквартально для 3-ї групи). Також у ФОП відсутній обов’язок створювати статутний капітал, тоді як для ТОВ це обов’язкова вимога.

  1. Гнучкість в управлінні та самостійність у прийнятті рішень

ФОП має повну свободу у прийнятті рішень без необхідності їх погодження з іншими учасниками чи акціонерами, як у випадку з ТОВ. Також ФОП може вільно розпоряджатися прибутком без необхідності формальних рішень про розподіл дивідендів.

  1. Простіша ліквідація

Припинити діяльність ФОП значно простіше та швидше, ніж ліквідувати ТОВ. Це важливо в тому разі, якщо бізнес не виправдовує очікувань або ви хочете змінити напрямок своєї діяльності.

Висновок:

Для салону краси, особливо на початкових етапах, реєстрація ФОП часто є більш вигідним вибором завдяки простоті процедури реєстрації, меншому податковому навантаженню, гнучкості управління та зниженим витратам на ведення бізнесу.

Реєстрація ФОП, обрання групи та системи оподаткування. Різниця між 1 та 2 групами ФОП на спрощеній системі оподаткування

Отже, з формою ведення бізнесу розібралися. Тепер давайте детальніше розбиратися із системою оподаткування та групою ФОП. Існує загальна і спрощена система оподаткування. І тут, без сумнівів, для такого виду бізнесу як салон краси ідеально підійде саме спрощена система оподаткування. Коротко розповімо в чому перевага: на загальній системі оподаткування ФОП сплачує такі основні податки та платежі:

  1. єдиний соціальний внесок (22% від мінімальної заробітної плати);
  2. податок на доходи фізичних осіб (18% від отриманого доходу);
  3. військовий збір (1,5% від отриманого доходу).

А от на спрощеній системі оподаткування у вас будуть суттєво нижчі податкові зобов’язання, що є істотною перевагою для ведення бізнесу, тому саме спрощена система ідеально підходить для б’юті сфери.

Тут зупинимося на двох групах ФОП: 1 і 2. Саме ці групи на практиці обирають майстри у салонах краси, тому детальніше розповімо в чому між ними різниця.

Якщо ви плануєте працювати майстром у салоні краси (орендувати робоче місце), то вам ідеально підійде 1 група ФОП, оскільки:

  1. щомісячно сплачуєте єдиний податок (ЄП) в розмірі не більше 10% розміру прожиткового мінімуму (у 2024 році це 302,80 грн.) та Єдиний соціальний внесок в розмірі 22% від мінімальної зарплати (станом на 01 квітня 2024 року це 1760 грн.);

! На період воєнного стану сплата ЄСВ є добровільною, у випадку не сплати – вам не зараховуватиметься пенсійний стаж.

  1. подаєте звітність раз у рік за результатами календарного року.

Основними умовами перебування на 1 групі для ФОП є:

  1. ліміт доходу за рік – 1 185 700 грн;
  2. заборона наймати працівників;
  3. є обмеження по видах діяльності – до прикладу, на цій групі ви можете надавати послуги перукаря, манікюру, педикюру, макіяжу та масажу обличчя, проте не можете займатися торгівлею косметикою.

Для самого ж салону краси (власника салону) варто відкривати 2 групу ФОП, оскільки це дасть змогу найняти до 10-ти працівників (до прикладу адміністратора, про це розповімо згодом). Крім того є й інші переваги:

  1. обсяг доходу повинен не перевищувати 834 розміри мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (у 2024 році ця сума становить 5 921 400 гривень);
  2. ФОП на 2 групі може продавати товари населенню (клієнтам) – це дозволить додатково окрім надання послуг клієнтам, продавати косметичні товари тощо;
  3. подання податкової декларації один раз на рік;
  4. у вас буде можливість здавати в оренду місця для роботи інших майстрів у вашому салоні (майстрів, які зареєстровані як ФОПи 1 групи).

Щодо податків для ФОП 2 групи, то ця група також є досить вигідною: щомісячно сплачуєте ЄП в розмірі 20% від мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (у 2024 році це 1420,00 грн.) та ЄСВ в розмірі 22% від мінімальної зарплати (станом на 01 квітня 2024 року це 1760 грн.).

! На період воєнного стану сплата ЄСВ є добровільною, у випадку не сплати – вам не зараховуватиметься пенсійний стаж.

Також варто пам’ятати, що ФОП на 1 та 2 групі оподаткування строго заборонено:

  1. проводити не грошові форми розрахунку (бартер, взаємозалік зустрічних вимог, подарункові сертифікати тощо), оскільки має бути лише грошовий спосіб розрахунку.

Висновок

Вибір між 1 та 2 групами ФОП на спрощеній системі оподаткування залежить від роду діяльності, кількості найманих працівників та очікуваного доходу. Для майстрів, які безпосередньо надаватимуть послуги у сфері краси (перукарі, бровисти, майстри манікюру та педикюру тощо) ідеально підходить 1 група ФОП, тоді як для власників салонів краси та тих, хто планує розширення бізнесу з найманими працівниками і має більший обсяг доходів, краще обрати 2 групу ФОП та надавати в оренду місця для роботи інших майстрів.

Підбираємо КВЕДи

Що таке КВЕД? «Класифікація видів економічної діяльності» (КВЕД) – це класифікатор видів економічної діяльності, який можна подивитися на сайті Держкомстату. Коди структуровано за галузями економіки.

ФОП має право займатися бізнесом тільки за тими КВЕД, які записані в його реєстраційних документах. Тому перед тим, як відкрити ФОП, б’юті майстер чи власник салону краси повинен зрозуміти, якими саме видами діяльності він буде займатися.

Отже, вибір правильних КВЕДів для салону краси залежить від послуг, які надає салон: послуги стиліста та перукаря, послуги візажиста, бровиста, лікувальний масаж, апаратна косметологія, меззотерапія, ін’єкції, епіляція, перманентний макіяж тощо.

Наприклад:

96.02 Надання послуг перукарня та салонами краси (зазвичай це основний КВЕД, який підійде для вашої діяльності у сфері краси).

Цей КВЕД включає:

  1. миття волосся, підрівнювання та підстригання, укладання, фарбування, тонування, завивання, розпрямлення волосся та подібні види послуг, що їх надають для чоловіків та жінок;
  2. гоління та підрівнювання бороди;
  3. масаж обличчя, манікюр і педикюр, макіяж тощо.

96.04 Діяльність із забезпечення фізичного комфорту

Цей КВЕД включає:

  1. діяльність турецьких лазень, саун і парових бань, соляріїв, салонів для зменшення ваги тіла та схуднення, масажних салонів тощо.

86.22 Спеціалізована медична допомога

86.90 Інша діяльність у сфері охорони здоров’я

Ці КВЕДи включають:

  1. медичний (лікувальний) масаж і терапію;
  2. косметологічні процедури;
  3. апаратну косметологію;
  4. мезотерапію, ін’єкції;
  5. послуги епіляції.

До прикладу, якщо у вас барбершоп, перукарня або студія манікюру, використовуйте КВЕД 96.02. Для сауни, солярію, масажного салону – КВЕД 96.04. Для косметологічних процедур, послуг епіляції, лікувального масажу – КВЕДи 86.22, 86.90.

Додаткові КВЕДи: Окрім наведених основних КВЕДів для вашої діяльності у сфери краси, вам можуть знадобитися й інші додаткові види діяльності (торгівля косметикою, навчання та курси). Так як суб’єкту господарювання заборонено здійснювати діяльність, не передбачену зареєстрованими ним КВЕД (це загрожує переведенням ФОП на загальну систему оподаткування), ми завжди радимо нашим клієнтам підбирати максимальну кількість можливих КВЕДів, які дотичні до їхньої майбутньої підприємницької діяльності, щоб уникнути в майбутньому усіх можливих ризиків.

Крім того, законодавством кількість КВЕДів, які ФОП може зареєструвати – не обмежена. В будь-який час за потреби у вас буде можливість додати потрібний вам КВЕД (або ж навпаки, забрати зайвий), це досить швидка та абсолютно безкоштовна опція.

Отож, для діяльності у сфері краси можуть знадобитися наступні КВЕДи:

96.09 Надання інших індивідуальних послуг, н.в.і.у. (діяльність салонів татуювань і пірсингу; перманентний макіяж);

47.75 Роздрібна торгівля косметичними товарами та туалетними приналежностями в спеціалізованих магазинах (торгівля косметикою та парфумами);

47.91 Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет (продаж косметики, парфумів, інших товарів в інтернеті);

68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна (оренда/суборенда робочих місць в салоні);

63.99 Надання інших інформаційних послуг, н.в.і.у.

85.59 Інші види освіти, н.в.і.у. (проведення майстер-класів та різного роду навчань у сфері краси).

Важливо!

ФОП 1 групи можуть використовувати тільки КВЕД 96.02 для своєї діяльності.

Оформлення трудових відносин з працівниками

Отже, яким чином будуть працювати у салоні краси майстри ми розібралися – на підставі оренди (суборенди) робочого місця та будучи зареєстрованими ФОП на 1 групі.

З адміністратором салону краси (а він скоріш за все буде вам потрібен) згідно чинного законодавства України потрібно буде оформлювати трудові відносини як з найманим працівником. Пояснюємо чому:

  1. адміністратор має чітко визначений графік, години роботи, вихідні дні та виконання роботи за професією (посадою);
  2. оплата праці здійснюється за відпрацьований час, а не за конкретно виконану роботу (результат);
  3. місцем роботи є конкретно визначене місце, а в роботі адміністратор користується обладнанням роботодавця.

Вказані ознаки без сумніву підпадають під трудові правовідносини між працівником та роботодавцем, що регулюються КЗпП України. У випадку виявлення податківцями неоформленого працівника – згідно ст. 265 КЗпП України на вас буде накладено штраф у 10-тикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виявлення такого порушення (станом на 1 квітня 2024 року це 80 000 грн.).

Отже, оформлення трудових відносин із адміністратором салону краси включає кілька етапів, що забезпечують відповідність вимогам законодавства України. Основними етапами є:

  1. Підготовка документів:
  1. заява про прийняття на роботу (адміністратор повинен написати заяву на ім’я керівника салону про прийняття на роботу);
  2. трудовий договір (роботодавець і працівник укладають письмовий трудовий договір, де визначаються умови праці, обов’язки, права, тривалість випробувального терміну (якщо такий є), робочий час, оплату праці та інші умови);
  3. наказ про прийняття на роботу (на підставі укладеного трудового договору видається наказ про прийняття на роботу, який підписується керівником салону. Працівник повинен бути ознайомлений з наказом під підпис);
  1. Реєстрація працівника у органах ДПС:
  1. роботодавець зобов’язаний повідомити Державну податкову службу про прийняття працівника на роботу. Це повідомлення подається до початку роботи працівника (найпростіше подати таке повідомлення через Електронний кабінет платника податків);
  1. Ведення кадрового обліку (внесення запису до трудової книжки):

Якщо адміністратор працює за основним місцем роботи, в його трудову книжку вноситься відповідний запис про прийняття на роботу (проте лише на вимогу працівника, оскільки згідно статті 48 КЗпП України, облік трудової діяльності працівника здійснюється в електронній формі).

Крім того, якщо працівник приймається на роботу вперше, ви повинні оформити йому трудову книжку лише на його вимогу, а не в обов’язковому порядку (як було раніше);

  1. Оплата праці:

Заробітна плата адміністратору виплачується у строки, визначені трудовим договором, але не рідше двох разів на місяць. Мінімальний розмір оплати праці не може бути нижчим за встановлений законодавством мінімум (станом на 1 квітня 2024 року – це 8000 грн.).

Додатково, за вашим бажанням, у трудовому договорі з вашим працівником (адміністратором) ви можете передбачити пункти щодо нерозголошення конфіденційної інформації, яка стала відома працівнику в ході виконання своїх обов’язків (до прикладу: персональні дані клієнтів, комерційні секрети салону тощо), а також матеріальну відповідальність адміністратора за збитки, завдані салону краси внаслідок недбалості або умисних дій.

Висновок

Дотримання зазначених вимог трудового законодавства забезпечить законність і прозорість трудових відносин із адміністратором салону краси, що сприятиме стабільній та ефективній роботі вашого бізнесу.

Вимоги закону щодо ліцензій та дозволів на здійснення діяльності у сфері салону краси

На практиці, багато власників салонів краси лякаються, що їм потрібно буде отримувати ті чи інші дозволи та ліцензії для прозорого та законного ведення їхнього бізнесу.

Однак, насправді, ці побоювання не відповідають реальним вимогам закону, оскільки для надання більшості послуг у б’юті сфері вам не потрібні жодні ліцензії. Зокрема, надавати послуги в межах КВЕДів 96.02, 96.04 та 86.90 (такі як послуги перукаря, візажиста, бровиста, перманенту, манікюр та педикюр, масажу тощо) ви можете без будь-яких ліцензій чи дозволів.

Проте, для певних видів діяльності у б’юті сфері справді потрібна ліцензія, крім того деякі послуги можуть надаватися лише фахівцем з обов’язковою медичною освітою. Здебільшого, це стосується діяльності в межах КВЕД 86.22, а саме – спеціалізованої медичної практики (наприклад, косметологічні процедури, що включають ін’єкції, пілінги, лазерну епіляцію тощо) відповідно до п.15 ч.1 ст. 7 Закону України “Про ліцензування видів господарської діяльності”.

Господарська діяльність з медичної практики (далі – медична практика) – вид господарської діяльності у сфері охорони здоров’я, який провадиться закладами охорони здоров’я та фізичними особами – підприємцями з метою надання медичної допомоги та медичного обслуговування на підставі ліцензії (абз.3 п. 4 Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики, затверджених Постановою КМУ від 02.03.2016 р. №285).

Висновок

Найбільш популярні послуги салонів краси не вимагають отримання жодних додаткових ліцензій чи дозволів. Якщо ж плануєте надавати послуги, дотичні до медичної практики, рекомендуємо детально проаналізувати цю діяльність на відповідність критеріям «медичної» з точки зору ЗУ «Про ліцензування видів господарської діяльності”. Це забезпечить додаткову гарантію щодо легальності вашого бізнесу та гарантує безпеку послуг для ваших клієнтів.

Приймання оплат від клієнтів. Чи потрібен РРО/ПРРО?

Щодо способу приймання оплат від клієнтів за надані вами послуги, важливо згадати про те, що 17.08.2022 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 29 липня 2022 року № 894 «Про встановлення строків, до настання яких торговці повинні забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків (у тому числі з використанням електронних платіжних засобів, платіжних застосунків або платіжних пристроїв) за продані ними товари (надані послуги)» (далі – Постанова № 894).

Відповідно до частини 29 ст. 38 Закону України «Про платіжні послуги» Постановою № 894 встановлено:

«Торговці повинні забезпечити можливість здійснення безготівкових розрахунків (у тому числі з використанням електронних платіжних засобів, платіжних застосунків або платіжних пристроїв) за продані ними товари (надані послуги), включаючи товари (послуги), реалізація (надання) яких здійснюється дистанційно:

  1. з 1 січня 2024 року – торговці, які провадять господарську діяльність у населених пунктах з чисельністю населення від 5 до 25 тис. осіб (крім ФОП на 1 групі ЄП).».

Отже, згідно чинних вимог законодавства у вашому салоні повинна бути можливість для клієнта розрахуватися за надані вами послуги у безготівковій формі.

Така можливість може бути забезпечена за допомогою:

  1. електронних платіжних засобів: інтернет еквайринг (Лігпей, Фонді, іРay.ua, тощо), QR-код для оплати;
  2. платіжних застосунків: Visa tap to phone;
  3. платіжних пристроїв: POS термінал.

Окрім того, ФОП на 2 групі повинен використовувати касовий апарат (РРО/ПРРО). РРО/ПРРО (касовий апарат) – це реєстратор розрахункових операцій. Згідно положень ст. 2 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, розрахункова операція – приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернутий покупцем товар (ненадану послугу), а у разі застосування банківської платіжної картки – оформлення відповідного розрахункового документа щодо оплати в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування коштів у банк покупця.

Тобто, ви повинні зареєструвати касовий апарат та видавати клієнтам чеки, якщо ви:

  1. прийняли від клієнта готівку;
  2. отримали платіжний чек чи жетон;
  3. отримали оплату платіжною картою.

Якщо ж оплата прийматиметься виключно на розрахунковий рахунок за реквізитами IBAN – фіскалізація в такому випадку не потрібна.

Підсумовуємо:

Відкриття салону краси — це багатогранний процес, що вимагає не тільки фінансових вкладень і творчого підходу, але й глибокого розуміння юридичних нюансів. Дотримання всіх вимог законодавства України є ключовим фактором для успішного старту та подальшого розвитку вашого бізнесу. Це дозволить уникнути багатьох проблем у майбутньому, зосередитися на наданні високоякісних послуг та задоволенні потреб ваших клієнтів.