СТЯГНЕННЯ АЛІМЕНТІВ ПІД ЧАС ВОЄННОГО СТАНУ: ЩО ЗМІНИЛОСЯ
Запровадження воєнного стану на території України вплинуло на нормативне регулювання багатьох сфер, у тому числі сфери виконавчого провадження. Порядок стягнення аліментів також зазнав змін, які необхідно враховувати як стягувачам, так і платникам аліментів.
Згідно з п. 10-2 Прикінцевих та перехідних положень Закону «Про виконавче провадження", тимчасово, на період дії воєнного стану:
строки виконавчого провадження перериваються та встановлюються з дня припинення або скасування воєнного стану;
на території територіальних громад, що належать до територій, на яких ведуться активні бойові дії, або тимчасово окупованих територій відповідно до встановленого переліку, виконавчі провадження не відкриваються та вжиття заходів примусового виконання рішень не здійснюється;
зупиняється дія постанов державних виконавців про встановлення тимчасового обмеження боржника у праві користування вогнепальною мисливською, пневматичною та охолощеною зброєю, пристроями вітчизняного виробництва для відстрілу патронів, спорядженими гумовими чи аналогічними за своїми властивостями метальними снарядами несмертельної дії.
Крім того, фізичні особи - боржники, на кошти яких накладено арешт органами державної виконавчої служби, приватними виконавцями, можуть здійснювати видаткові операції з поточного рахунку на суму в розмірі, що протягом одного календарного місяця не перевищує двох розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом про Державний бюджет України на 1 січня поточного календарного року (13 400 грн.), а також сплачувати податки, збори без урахування такого арешту, за умови що такий поточний рахунок визначений для здійснення видаткових операцій.
Звернення стягнення у межах зазначеної суми на такому рахунку не здійснюється. У разі наявності декількох виконавчих проваджень стосовно однієї фізичної особи - боржника для усіх виконавчих проваджень визначається один поточний рахунок для здійснення видаткових операцій. Кількість виконавчих проваджень не впливає на розмір суми, яка не підлягає зверненню стягнення і на яку фізична особа - боржник може здійснювати видаткові операції.
Для визначення такого поточного рахунку боржнику необхідно звернутися до органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, який наклав арешт із заявою про визначення поточного рахунку у банку для здійснення видаткових операцій. Звертаємо вашу увагу на те, що тимчасово на період до припинення або скасування воєнного стану на території України припиняється звернення щодо стягнення на заробітну плату та інший дохід боржника.
Проте, зазначене правило НЕ ПОШИРЮЄТЬСЯ НА РІШЕННЯ ПРО СТЯГНЕННЯ АЛІМЕНТІВ, а також рішення, боржниками за якими є громадяни Російської Федерації.
Отже, аліменти продовжують стягуватися з зарплати, пенсії, стипендії та інших видів доходів.
ЧИ ЗМІНИЛАСЯ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЗА НЕСПЛАТУ АЛІМЕНТІВ ПІД ЧАС ВОЄННОГО СТАНУ НІ, не змінилася.
Й надалі продовжує діяти ст.196 Сімейного кодексу, згідно з якою у разі виникнення заборгованості з вини платника аліментів, одержувач аліментів має право на стягнення неустойки (пені) у розмірі одного відсотка суми несплачених аліментів за кожен день прострочення від дня прострочення сплати аліментів до дня їх повного погашення або до дня ухвалення судом рішення про стягнення пені, але не більше 100 відсотків заборгованості.
Крім того, слід пам'ятати про те, що за несплату аліментів передбачено також адміністративну (стаття 183-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення) та кримінальну (стаття 164 Кримінального кодексу України) відповідальність. Усі зазначені види відповідальності є чинними та не зазнали змін під час війни. Таким чином, несплата аліментів під час воєнного стану не звільняє платника аліментів від відповідальності, а тому платити аліменти все-таки треба.