Стаття 337. Ухилення від військового обліку або спеціальних зборів
Ухилення військовозобов’язаного від військового обліку після попередження, зробленого відповідним військовим комісаріатом, -
карається штрафом до п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або виправними роботами на строк до двох років, або арештом на строк до шести місяців.
Ухилення військовозобов’язаного від навчальних (чи перевірних) або спеціальних зборів -
карається штрафом до сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців.
Закон України «Про військовий обов’язок та військову службу» передбачає, що виконання військового обов’язку військовозобов’язаним у запасі в мирний час полягає у дотриманні порядку та правил військового обліку, проходження зборів.
Частина 1 ст. 337 КК передбачає ухилення військовозобов’язаного від військового обліку.
Безпосередній об’єкт цього злочину такий же, як і у злочині, передбаченому у ст. 335 КК (див. коментар до ст. 335 КК).
Об’єктивна сторона виражається в бездіяльності - ухиленні від військового обліку, тобто в невиконанні обов’язку дотримуватися правил військового обліку, передбачених у статтях 33-37 зазначеного Закону.
Обов’язковою умовою ухилення є нез’явлення військовозобов’язаного після попередження, зробленого відповідним військовим комісаріатом. Якщо такого попередження не було, можлива лише адміністративна відповідальність за ст. 210 КУпАП.
Суб’єктивна сторона - прямий умисел.
Суб’єкт спеціальний - військовозобов’язаний, тобто особа, що перебуває у запасі і відповідно до п. 6 ст. 1 зазначеного Закону повинна виконувати військовий обов’язок. Це можуть бути не тільки чоловіки, але й жінки, які за фахом мають медичну або іншу спеціальну підготовку, придатні до військової служби і взяті на військовий облік. Згідно з п. 7 ст. 1 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» вони зобов’язані виконувати правила військового обліку.
Частина 2 ст. 337 КК передбачає відповідальність за ухилення військовозобов’язаного від навчальних (чи перевірних) або спеціальних зборів.
Навчальні (чи перевірні) збори мають на меті перевірку військової підготовки військовозобов’язаних, підвищення її рівня.
Спеціальні збори згідно з ч. 1 ст. 29 зазначеного Закону призначаються у зв’язку з рішенням Президента про введення в Україні або в окремих її регіонах надзвичайного стану чи надзвичайної екологічної обстановки.
Інші ознаки ухилення від навчальних (чи перевірних) або спеціальних зборів аналогічні ознакам ухилення від військового обліку (див. ч.1 ст. 337КК).