Реалізована можливість пред'явлення на виконання виконавчого документа, виданого в електронній формі
Ч. 3 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження» передбачено, що виконавчий документ може бути видано у формі електронного документа, на який накладено кваліфікований електронний підпис відповідно до законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги".
Щодо отримання електронного виконавчого документа.
Перехідними положеннями ЦПК, ГПК передбачено, що до дня початку функціонування Єдиного державного реєстру виконавчих документів оформлення і видача виконавчих документів здійснюються в паперовій формі судом, який ухвалив відповідне рішення, в паперовій або електронній формі за допомогою Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи чи її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами.
Тобто, станом на сьогоднішній день суди можуть видавати виконавчі документи в паперовій АБО в електронній формах.
При цьому, норми перехідних положень містять пряму заборону стосовно того, що одночасна видача судом виконавчого документа одній і тій самій особі в паперовій і електронній формах не допускається.
Виходячи з того, що на практиці існували випадки, коли різні суди видавали виконавчі документи одразу після набрання рішенням законної сили без відповідної заяви стягувача, при цьому, одні суди видавали одразу в паперовій формі, а інші – в електронній, то враховуючи норми чинного законодавства щодо заборони одночасної видачі виконавчого документа одній і тій самій особі в паперовій і електронній формах, рекомендація – завчасно подати заяву про видачу ВД, зазначивши в ній бажану форму видачі такого виконавчого документа.
Додатково слід зазначити, що у стягувача в його електронному кабінеті в Електронному Суді у вкладці «Виконавчі документи» виконавчий документ з’являється в будь-якому випадку, незалежно від форми його видачі, але ті ВД, що фактично були видані в паперовій формі, в своєму Статусі матимуть червону відмітку «Не може бути подано в електронній формі».
В свою чергу, ті ВД, що були видані в електронній формі, матимуть в своєму Статусі жовту відмітку «До виконання».
Щодо пред’явлення на виконання електронного ВД.
Безпосереднє пред’явлення на примусове виконання ВД, виданого в електронній формі, відбувається за наступним алгоритмом.
- У вкладці «Виконавчі документи» в ЕС стягувач серед переліку наявних у нього ВД обирає відповідний ВД (статус якого «До виконання»), після чого відкривається сторінка з інформацією про такий ВД та безпосередньо сам ВД, над яким міститься кнопка «Подати на виконання».
- Після натискання кнопки «Подати на виконання» стягувач здійснює формування «Заяви до виконавчої служби» шляхом поетапного заповнення відповідних граф декількох розділів.
- Так, у першому розділі «Вихідні реквізити» стягувач обирає отримувача своєї заяви, шляхом вибору із запропонованого переліку відповідного органу ДВС або приватного виконавця, якому бажає пред’явити на виконання відповідний ВД.
- Наступні розділи «Виконавчий документ», «Стягувач» та «Боржник»заповнюються системою автоматично, виходячи із наявної у судовій справі інформації (додаткового можна вручну вказати ту інформацію, яка автоматично не заповнена, наприклад, контактні дані боржника чи стягувача, за їх наявності), окремо заповнюється розділ «Платіжні реквізити стягувача».
- Після заповнення всіх необхідних граф в розділі «Текст заяви» система автоматично сформує заяву про примусове виконання, при бажанні її можна редагувати. В наступному розділі після самої заяви наявна можливість завантажити додатки до заяви у разі такої необхідності.
- Далі – «Сформувати», «Підписати та надіслати».
Після підписання стягувачем своїм електронним цифровим підписом заяви і відбувається безпосередньо пред’явлення ВД на виконання за допомогою електронної взаємодії ЄСІТС та АСВП.
Щодо прийняття до виконання електронного ВД.
Розділом ІІ Положення про автоматизовану систему виконавчого провадження передбачено, що реєстрація виконавчих документів, виданих у формі електронних документів, здійснюється у Системі автоматично.
Виконавчий документ, що реєструється в Системі, підлягає обов'язковому скануванню (крім виконавчих документів, виданих у формі електронних документів).
Так, при пред’явленні до виконання в електронній формі ВД, після підписання стягувачем заяви в ЕС (в результаті чого відбувається обмін між системи), по-перше, в журналі реєстрації вхідної кореспонденції автоматично реєструється вхідний документ із вже заповненими всіма необхідними реквізитами, по-друге, виконавчий документ автоматично з’являється в АСВП і ВЖЕ ОДРАЗУ в статусі «Зареєстрований».
При цьому, всі графи, які зазвичай при реєстрації ВД заповнювалися вручну (реквізити ВД, Сторони виконавчого провадження) у даному випадку вже будуть заповнені системою автоматично (єдине лише, в Реквізитах ВД в графі «Резолютивна частина» може підтягуватися більше, аніж потрібно, імовірно за все це наслідок невірного формування працівниками суду самого виконавчого документа або недоопрацювання певних інших налаштувань, але наразі це можна самому відредагувати, видаливши зайве та заливши безпосередньо зміст резолютивної частини рішення як всі до цього звикли і як є по суті правильним).
Сам ВД автоматично підтягується в «Скан-копії до вхідного документа» (система не дає його роздрукувати одразу, лише після його завантаження на комп’ютер), і разом із ВД в скан-копії підтягується автоматично також заява стягувача, сформована ним в системі «Електронний Суд», та всі наявні додатки до заяви. В свою чергу, перевірити інформацію про електронний підпис, накладений як на ВД, так і на заяву, можна в розділі «Вхідний документ», у вкладці «Інформація про КЕП», де в тому числі містяться дані про суб’єкта підписання.
Тобто, можливість пред’явлення на виконання ВД в електронній формі фактично звільняє від необхідності самостійно вручну реєструвати ВД в АСВП, в тому числі сканувати їх та заяви стягувачів із усіма додатками, як це робилося завжди, що насправді досить непогано економить наш час, а також нівелює можливість допущення технічної помилки в заповненні як інформації про сам ВД, так і інформації про сторін виконавчого провадження (розглядаємо звісно ідеальну модель, коли працівниками суду вносяться правильні дані у виконавчий документ).