Постанова по ст. 130 КУПАП (стан сп’яніння) була скасована, бо до водія електроскутеру потужністю до 30 кВт. не застосовуються вимоги, які встановлені для водіїв механічних транспортних засобів (Кропивницький апеляційний суд № 385/642/23 від 12.09.2023 р.)

Постанова по ст. 130 КУПАП (стан сп’яніння) була скасована, бо до водія електроскутеру потужністю до 30 кВт. не застосовуються вимоги, які встановлені для водіїв механічних транспортних засобів (Кропивницький апеляційний суд № 385/642/23 від 12.09.2023 р.)

Фабула судового акту: Пам'ятаєте справу, в якій водія електроскутера зупинив поліцейський за вихід шолома, повідомляє посвідчення водія мопеда та реєстраційного документа на скутер?

Так ось, крім постанови про притягнення до відповідальності за вищевказані факти, інспектор поліції встановив стан сп'яніння водія мопеда про що виніс протокол про накладення адміністративної відповідальності за  ст.130 КУпАП.

Відповідно до висновку суду водій був визнаний винним у тому, що він керував транспортним засобом, а саме мопедом «Rover», без номерного знаку, з явними ознаками алкогольного сп’яніння (запах алкоголю з ротової порожнини, хитка хода, нечітка вимова слів). Медичний огляд на стан алкогольного сп’яніння проводився в КНП «Центральна міська лікарня» ГМР у лікаря нарколога та підтверджувався висновком медичного закладу № 3 від 16.04.2023.

Рішення суду за ч.1  ст.130 КУпАП , підтверджувалось: - протоколом про адміністративне правопорушення, яким зафіксовано час, місце та фактичні вчинення правопорушення; - тестуванням на алкоголь № 2734 від 16.04.2023, дійсним приладом Alcotest 6810 №ARAK-0922 та копією відповідного акту результат якого склав 1,17 ‰; - висновоком щодо результатів медичного огляду; - відеозаписом з місця.

Тоді, посилаючись на положення п. 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 14 від 23 грудня 2005 року «Про практику застосування судами законодавства України у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» Суд вказав, що при розгляді адміністративних справ, зокрема  ст. 130 КУпАП , суди мають виконати положення правових норм, в яких визначено поняття «транспортні засоби», зокрема,  ст. 121 КУпАП , п. 1.10 Правил дорожнього руху, тому дійшов висновку, що електроскутер, яким керував водій, є предметом правопорушення, передбаченого  ст. 130 КУпАП .

Натомість у суді апеляційної інстанції, водію вдається скасувати рішення суду першої інстанції про вчинення ним адміністративного правопорушення за ст.130 КУпАП.

Отже, у цій справі апеляційний суд зазначив наступні доводи:

відповідно до п. 2.9.а ПДР України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Відповідно до 2.13 ПДР України транспортні засоби належать до таких категорій А1 - мопеди, моторолери та інші двоколісні транспортні засоби, які мають двигун з робочим об'ємом до 50 куб. см або електродвигун потужністю до 4 кВт.

Пунктом 1.10 ПДР України визначено, що механічний транспортний засіб - транспортний засіб, що приводиться в рух з допомогою двигуна. Цей термін розширюється на трактори, самохідні машини та механізми, а також тролейбуси та транспортні засоби з електродвигуном потужністю понад 3 кВт. Мопед - двоколісний транспортний засіб, який має двигун з робочим об'ємом до 50 куб.см або електродвигун потужністю до 4 кВт.

З порівняння понять «транспортний засіб», «механічний транспортний засіб» та «мопед» вбачається, що мопед є різновидом механічного транспортного засобу, який є двоколісним, має двигун внутрішнього згорання з робочим об’ємом до 50 куб.см або електродвигун потужністю від 3 до 4 кВт. Отже, електроскутер можливо прирівняти до мопеда лише за наявності в нього електродвигуна потужністю від 3 до 4 кВт.

Отже, у пункті 1.10 ПДР України наведено перелік термінів, які використані в цих Правилах, де розмежовано значення кожного з них. Так, на користь від «механічного транспортного завдання», «транспортним засобом» є пристрій, призначений для перевезення людей і (або) вантажу, а також встановленого на цьому спеціальному обладнанні чи механізмах.

Таким чином, Правилами дорожнього руху України розмежовані поняття «механічний транспортний засіб» та «транспортний засіб» та різниця між цими поняттями виникає в наявності двигуна внутрішнього згоряння, а також потужності електродвигуна. Отже, транспортний засіб з електродвигуном залишається механічним за умови, що потужність двигуна перевищує 3 кВт. У зворотному випадку транспортний засіб не буде визнаний механічним, однак все ж таки залишатиметься транспортним засобом.

Оскільки електроскутер у цій справі - це транспортний засіб, який за своїми технічними характеристиками не можна застосовувати до мопедів або інших механічних транспортних засобів, дійшов висновку про те, що вимоги, встановлені для водіїв механічних транспортних засобів, не можуть бути застосовані до виклику .