Порядок стягнення заборгованості з юридичних осіб, фізичних осіб та ФОП

Порядок стягнення заборгованості з юридичних осіб, фізичних осіб та ФОП

Одним із найбільш розповсюджених судових спорів – є спір про стягнення позову з юридичних та фізичних осіб. Заборгованість можна виникати як за договором (поставка, оренда, трудовий договір, інше), так і у не договірних правовідносинах (деліктна відповідальність, публічна обіцянка винагороди). Слідкуйте не плутати з поняттями укладеного договору у спрощений спосіб, якщо договірні правовідносини відбулися, але договір у письмовій формі не укладався, останній закон дозволяє укладення певних договорів у спрощений спосіб. Важливо лише, щоб у кредитора залишилися докази виконання усного договору, це може бути товарно-транспортна накладна, розписка про отримання грошових коштів у борг тощо.

Заборгованість за договором як правило виникає внаслідок невиконання умов договору. Деліктна відповідальність, настає у разі завдання будь-якої шкоди, за будь-які договірні відносини між потерпілим та особою, що завдала шкоди.

Перед зверненням до суду з позовною заявою про стягнення заборгованості необхідно провести аналіз ситуації та отримати відповіді на наступні питання:

  1. Чи є реальна можливість виконання рішення суду про стягнення боргованості;
  2. Чи настав строк виконання зобов'язання;
  3. Чи можливо довести варіант заборгованості у боржника наявними у кредитора доказами;
  4. Які додаткові докази слід отримати перед зверненням до суду.

Звернення до суду з позовною заявою про стягнення заборгованості

Оцінивши перспективність справи, зібравши всі докази, сформувавши правову позицію у справі, настає мить підготовку та подачу позовної заяви до суду.

На даній стадії вже потрібно розуміти в якому суді буде розглядатися справа, для цього її необхідно проаналізувати на предмет підвідомчості та підсудності.

Щодо підвідомчості

відповідно до ч.1 ст. 1 Господарського процесуального кодексу України, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (в тому числі іноземні), громадяни, які розглядають підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статус суб'єкта підприємницької діяльності (далі — підприємства та організації) , мають право звертатися до господарського суду відповідно до встановленої підвідомчістю господарських справ для захисту своїх порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів, а також для вжиття передбачених цим Кодексом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.

Відповідно ч.1 ст. 3 Цивільного процесуального кодексу України особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду для захисту своїх порушених, невизнаних або оскаржених прав, свобод чи інтересів.

З викладеного вбачається, якщо стороною спору є фізична особа (за виключенням третіх осіб), то спір буде розглядатися в загальному суді. Якщо спір про стягнення забороненості виник між юридичними особами чи фізичною особою-підприємцем та юр. особою – такий спір буде розглядатися в господарському суді.

Таким чином, у залежності від суб'єктного складу сторінка спір буде підвідомчому або господарському суду, або загальному суду.

Слід зазначити, незалежно від того, внаслідок чого виникла заборгованість (оренда, поставка, підряд, кредит,) та незалежно від того, з ким вона стягується – з контрагента – юридичну особу в якості дебіторської заборгованості, чи з фізичної особи за договором найму, до процесу. стягнення застосовуються загальні принципи чинного законодавства, деякі з яких викладені, у даній статті.

Після отримання позитивного рішення слідує процес примусового виконання.