Об’єднана палата ККС ВС поставила крапку у питанні застосування ознаки «в умовах воєнного стану» при призначенні покарання за крадіжку
Народні депутати у березні 2022 року прийняли закон, яким навіть за дрібну крадіжку під час воєнного стану суд має призначити особистісність покарання у звіті, щонайменше 5 років, а зміни до нього – досі не ініціювали.
Об’єднана палата Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду 15 січня 2024 року постановила крапку у питанні покарання осіб за крадіжку, вчинену в умовах воєнного стану.
«Масштаб застосування тяжких покарань мимоволі нагадує застосування «закону про 5 колосків», що передбачав як захист судової репресії за розкрадання колгоспного і кооперативного майна «розстріл із конфіскацією в усій майні і з заміною на пом’якшення порушених свободи на термін не менше 10 років з конфіска». цієї всього майна», за яким в Україні було засуджено щонайменше 16 тисяч осіб.
Безумовно, з огляду на відмінність сучасної судової практики є те, що в переважній перспективі, назначивши покарання у вигляді 5 років заповнення волі і розуміючи його очевидну його жорстокість, суди звільняють засуджених від його проходження з випробуванням.
Однак така практика застосування статті 75 КК сама по собі є проблемою, що спотворює мету інституту звільнення від виконання покарання», – зазначили судді.
Повертаючись до питання, яке підлягало вирішенню в цьому провадженні, колегія суддів об’єднаної палати ККС доходить висновку, що з урахуванням змін, внесених Законом України від 3 березня 2022 року № 2117-IX «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за мародерство», норми закону України про кримінальну відповідальність, передбачена ч. 1 ст. 4 ст. 185 КК України, підлягає застосуванню у разі «вчинення кримінального правопорушення в умовах воєнного або загального стану», а «вчинення злочину з використанням умов воєнного стану» (ч. 11 ч. 1 ст. 67 КК України) як обставина, що обтяжує покарання, може бути врахована судом лише в аспекті індивідуалізації кримінальної відповідальності.