Несплата податків (ст. 212 ККУ) – чим загрожує?

Несплата податків (ст. 212 ККУ) – чим загрожує?

У побуті часто можна почути фразу: заплатив податки – спи спокійно. З 2011 року в Україні діє Податковий кодекс, який регулює взаємовідносини в податковій сфері. Так, згідного цього нормативного правового акту під податками розуміються обов’язкові, безумовні платежі до відповідного бюджету, які стягуються з платників податків.

Несплата податків тягне за собою ряд юридичних наслідків, тому в подібних ситуаціях без зволікання рекомендується звертатися до адвоката у кримінальних справах, або до адвоката по податках. Варто зазначити, що платник податків може бути притягнутий не тільки до кримінальної відповідальності.

Безпосередньо в Податковому кодексі також міститься перелік заходів відповідальності, зокрема, штрафні санкції за:

  1. ненадання або несвоєчасне подання декларацій;
  2. заниження зобов’язань (встановлюється в результаті планової або позачергової перевірки компетентним органом);
  3. наявність методологічних, арифметичних помилок у звітній документації;
  4. несплату або несвоєчасну сплату податків і зборів.

Кримінальна відповідальність за несплату податків в Україні

Якщо відносно вас відкрито кримінальне провадження, яке кваліфікують за ст. 212 КК, зверніться до адвоката у кримінальних справах. Поняття ухилення детально розтлумачено в диспозиції зазначеної вище статті – це умисне уникнення від сплати податків, зборів, інших обов’язкових платежів, які складають систему державного оподаткування, встановлені чинним законодавством. Суб’єкт такого кримінального правопорушення – спеціальний, і їм може виступати:

  1. посадова особа будь-якого підприємства, установи, організації, незалежно від організаційної форми та власності;
  2. підприємець;
  3. інша особа, яка зобов’язана вносити вищеперелічені платежі.

Щоб дії людини можна було розцінювати, як умисні, уникнення внесення обов’язкових платежів повинні мати прямий причинно-наслідковий зв’язок з ненадходженням до державного, місцевого бюджетів або цільових фондів конкретної грошової суми.

В якому випадку діяння можна розцінювати, як кримінально каране правопорушення? Кваліфікуючою ознакою є саме сума, і вона повинна в три тисячі і більше разів перевищувати неоподатковуваний мінімум доходів громадян, встановлений на законодавчому рівні.

Виділяють три види розміру збитку:

  1. значний;
  2. великий;
  3. особливо великий.

Всі вони відрізняються один від одного загальною сумою прихованих податкових платежів.

Розмір неоподатковуваного мінімуму регламентований Податковим кодексом і дорівнює 50% прожиткового мінімуму, розрахованого для працездатної людини.

Як відомо, щорічно вказаний мінімум змінюється, і в 2020 році він становить 2102 грн., А для розрахунку суми прихованих податкових платежів береться сума, рівна 1051 грн.

А тепер нескладно провести математичні розрахунки, щоб визначити, з якої суми несплати податків та зборів людині загрожує кримінальна відповідальність. Мінімально ця сума становить 3 153 000 грн. Якщо мова йде про великих і особливо великих розмірах, то сумарно заборгованість повинна становити 5 255 000 грн. і 7 357 000 грн. відповідно.

Що ж загрожує суб’єкту злочину за уникнення від сплати обов’язкових платежів в держ. бюджет? Види відповідальності закріплені в ст. 212 КК:

  1. штраф;
  2. заборона на заняття деяких посад або здійснення господарської діяльності – на термін до 3 років (можлива конфіскація майна).

При відшкодуванні всієї недоотриманої державою податкової суми і відшкодування завданих збитків, а також при досягненні податкового компромісу розглядається питання про звільнення від кримінальної відповідальності.

Термін давності

Законодавець встановив граничні строки накладення фінансових санкцій. Вони відповідають строкам давності для нарахування зобов’язань і складають 1095 днів (і 2555 днів, якщо проводилася перевірка контрольної операції відповідно до ст. 39 Податкового кодексу). Тобто по закінчення цього часу санкції до особи не можуть застосовуватися.

Що стосується терміну давності притягнення до кримінальної відповідальності, то відповідно до ст. 49 КК, особа буде звільнена, якщо з дня вчинення кримінально караного діяння і до вступу вироку в законну силу пройшло 2 роки.

Консультація адвоката по податках

В нашій юридичній компанії "Дмитра Мамчика" ви отримаєте весь спектр правових послуг з питань, пов’язаних з оподаткуванням. Своїм клієнтам ми пропонуємо:

  1. детальний, об’єктивний, глибокий аналіз звітної, фінансової документації на відповідність діючим нормативно-правовим актам;
  2. вирішення питань по податковому  плануванні та оптимізації;
  3. допомога у виборі підходящої групи оподаткування;
  4. оцінку ризиків;
  5. представництво інтересів в податкових спорах;
  6. юридичний аутсорсинг при перевірках;
  7. оскарження податкових рішень;
  8. захист інтересів в кримінальних провадженнях;
  9. підготовку юридичних документів.

Ми надаємо консультації, відстоюємо ваші права і інтереси з будь-яких податкових питань.

Для того, щоб скористуватися послугами податкового адвоката або отримати юридичні послуги, натисніть обраний варіант мессенджера або скористуйтеся номером телефону вказаним на сайті.  Досвід в юриспруденції з 2013 року.